Obec Malé Výkleky
Malé Výkleky

Informace o platbě poplatku za SKO, popelnici a psa na rok 2024 zde:  obecni-urad/poplatky

Kočenky na cestách za šípkovou se šesti 2015

Kočenky na cestách za šípkovou se šesti

Přemýšlela jsem dlouho nad názvem našeho zatím posledního letošního výletu. Jak se dá skloubit

cesta z Výklek do Výklek (Malých do Velkých) se zastávkou v Poděbradech a cílem v Kersku u Hrabalových „kočenek“.

Celá naše parta děvčat „Sokolek“ z Malých Výklek, Chýště, Vyšehněvic a Volče se opět vydala do světa, tentokráte na malou poznávací návštěvu do Velkých Výklek, ale hlavním cílem byl přírodní park Kersko.

Počasí na objednávku nemělo chybu (máme to asi u svatého Petra dobré), stav vozového parku a nádrží odpovídal vzorné péči majitelů/majitelek  a mohly jsme vyrazit od zastávky autobusu směrem na Chlumec nad Cidlinou a dále na Lovčice. Tady jsme odbočily vpravo na Běrunice – Velké Výkleky.

Opravdu jsou větší než Malé Výkleky, počtem obyvatel asi o 110, první zmínkou jsou starší zhruba o 320 let než naše obec … název zřejmě vznikl po rybníku „Vyklecko“ dle odkazu http://berunice.webnode.cz/obec-velke-vykleky/   Důkazem naší návštěvy byla společná fotografie na jejich autobusové zastávce, posléze i

na vlakové – ta ovšem jevila velké známky devastace.

Škoda.

Pokračovaly jsme v cestě do lázeňského města Poděbrady – hlavně do Infocentra pro mapu Kerska,

k tomu ochutnat výbornou zmrzlinu z cukrárny a samozřejmě křupavé oplatky. Naše zdržení tu ještě zavinila přijíždějící kolona, velice nahlas burácejících, čtyřkolek, které se vzorně řadily do trojřadu na náměstí

za jezdeckou sochou krále Jiřího z Poděbrad. Divím se, že se ten kůň z toho rachotu nesplašil a z podstavce neutekl, a že měl pěkně našlápnuto.

Dál už nás nic nezadrželo v cestě do Kerska po „staré silnici“ na Prahu přes Kostelní Lhotu a Sadskou. Pár set metrů za známým motorestem Ohio jsme zahnuly vpravo na cestu směrem k hojně navštěvované restauraci Hájenka, zde jsme zaparkovaly naše oře. Ještě povinné občerstvení z domácích zdrojů před procházkou a malá návštěva známého ateliéru nejen pro potěchu oka, inspiraci na dárky a drobnosti pro radost, a vydáváme se lesní silnicí pod korunami stromů naučnou stezkou Bohumila Hrabala. Obdivujeme chaty zvící velikosti letních vil, střídá se tu chladná moderna z kamene, skla, betonu s vlídnou starší zástavbou využívající tradičnější stavební materiály.

Zvědavě ochutnáváme Svatojosefský pramen a osvěženy zázračnými účinky slabě mineralizované vody pokračujeme k rybníku. Kdysi se tu pořádaly koncerty, vozili se návštěvníci na lodičkách k ostrůvku, občerstvovali se v přilehlé letní restauraci … dnes se nadšenci snaží obnovit trochu zašlou slávu aspoň úpravou břehů a porostů. Cesta nás už však vede k hlavní silnici a přes ni k autobusové zastávce – samozřejmě s Hrabalovými s kočkami ze dřeva – povinná fotodokumentace a jsme v polovině cíle naší cesty – u chaty B. Hrabala. Okoukneme sem a tam, vyfotíme a kráčíme cestou Slavností sněženek s informačními panely před místy ze známého filmu. Před odbočkou k bungalovům uhýbáme na hlavní silnici, kousek po ní pokračujeme mezi cyklisty a auty, než se nám podaří přejít opět na lesní cestu a po ní za zahradami a lesem volným tempem míříme zpět k pramenu.

Ještě nákup dárků v ateliéru a vzhůru na pozdní oběd do restaurace a pivnice Hájenka. Davy lidí a svatební hostina nás neodradily od záměru kalorického občerstvení.

Obsluha kmitala mezi stoly s plnými či vymetenými talíři a sklenicemi, a přes plně obsazené venkovní posezení se nás poměrně rychle ujala. Dilema jídelního lístku – klasika nebo místní téměř povinná specialita kančí se šípkovou či se zelím – zvítězilo se šípkovou a se šesti  - navzdory dietám, extra zdravé stravě a podobným výmluvám. Navrch se jako sladká tečka nabízely nadýchané zmrzlinové poháry s čerstvým ovocem a pravou šlehačkou k odpolední kávě.

Spokojené a s doplněním vydané energie jsme se vrátily zpět domů.

Datum vložení: 10. 12. 2015 9:38
Datum poslední aktualizace: 10. 12. 2015 9:38